Kolay Sohbete Giriş!

KOLAY SOHBET

Hızlı ve Kolay sohbetin

En iyi adresi..

admin Temmuz 2 2021

Sohbet Nedir? Maddeler Halinde Sohbet Yazısı Örnekleri Nelerdir?

Sohbet Nedir? Maddeler Halinde Sohbet Yazısı Örnekleri Nelerdir?

Sohbet, yazarın günlük konular arasından seçtiği bir konuya, konuşuyormuş gibi karşıya aktarmasıdır. Bu yazı türlerinde bilimsel yaklaşımlara derin analizlere girilmez. Amaç daha çok samimi bir Kolay sohbet havası yaratabilmektir. Söyleşi anlamına gelen bu kelime Arapçadan dilimize yerleşmiştir. Konuşma, görüşme anlamına gelmektedir. Karşılıklı konuşma anlamını da taşımaktadır. İşte, merak edilen tüm detaylar.

Sohbet daha samimi olan yazı türü olarak kabul edilir. Makalenin farklı bir üslupla yazılan şekline sohbet denmektedir.

Sohbet Nedir?

Sohbet günlük konular üzerine yapılan karşılıklı konuşma olarak tanımlanır. Yazı dilinde sohbet ise yazarın günlük konulardan biri ile ilgili yazı yazmasıdır. Bu yazı dilinde yazarlar kendi tarzlarında ve karşıdakiyle konuşuyormuş gibi yazı yazarlar. Konu güncel konulardır ve dil oldukça samimi bir şekilde kullanılır. Konu bilimsel verilerle ve derinlemesine işlenmez. Herhangi bir ispat yoluna gidilmez.

Sohbet dilinde amaç, okuyucu ile samimi bir iletişim kurabilmektir. Buradaki iletişim dili de yazıdır. Bu tarz yazılar ise genellikle gazete ve dergilerde yayınlanmaktadır. Sohbet dili ile yazılan anlatımlar içinde atasözleri, deyimlerde yer alabilir. Yazar anlatım sırasında fıkra gibi ilaveleri yazısına katabilir. Sohbet tarzında yazılan yazılarda ise konular geneldir ve geniş kitleleri ilgilendirmesi hedeflenmektedir.

Sohbet tarzında yazılar makalelerden daha farklı bir yapıdadır. Sohbette günlük konuşmalar seçilmektedir. Anlarım dili ise oldukça samimi ve senli benlidir. Yazar yazının içine anılarını ve esprilerini de katabilmektedir. Makaleye benzemekle birlikte, makaleden ayrılan yanları bulunur. Çünkü sohbette herhangi bir tez ortaya atılmaz. Konuyu savunma kaygısı görülmez.

sohbet nedir

sohbet nedir

Maddeler Halinde Sohbet Yazısı Örnekleri Nelerdir?

Sohbet yazısı günlük olayların veya pek çok kişiyi ilgilendiren konuların samimi şekilde yazılmasıdır. Bu yazı dilinde ortay konan bir tez yoktur. Sohbet yazası örnekleri şunlardır;

Günlük konuşma dilinde yazılar

İçinde fıkra, atasözü, özlü sözler buluna sohbetler

Herkesi ilgilendiren konular

Günlük konuşma üslubu ve devrik cümleler

Yazarın birisiyle konuluyormuş gibi soru sorduğu yazılar

Gazete ve dergilerde yer alan sohbet yazıları

Yazarın kişiler fikirlerini sunduğu yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Radyo'yu Aç, Keyfini Çıkart