Kolay Sohbete Giriş!

KOLAY SOHBET

Hızlı ve Kolay sohbetin

En iyi adresi..

admin Kasım 19 2021

Canlı Sohbet ve Sesli Sohbet ile Bilinir Olun

Canlı Sohbet ve Sesli Sohbet ile Bilinir Olun

Canlı Sohbet (Live Chat), geçmişten günümüze süre gelen süreçte kullanmaya devam ettiğimiz ve birçok alanda yararlandığımız bir hizmettir. Bu çevrimiçi hizmeti bir süre analiz ettik ve değerlendirmek istedik. Pazardaki araştırmalarımıza göre yaklaşık olarak sesli sohbet %89 ve e-posta %84 olarak kullanılmakta. Bu hizmetten yararlanıp, anketlere katılan kullanıcıların görüşleri her 100 kişiden 92 kişinin memnun kaldığını ortaya koyuyor. 2020 yılı ilk çeyrek itibariyle web sitesi üzerinden form aracılığı ile iletişim %83 ve sosyal medya aracılığı ile iletişimler %80 civarlarında seyretmekte.

Türkiye’de sektör araştırmalarımıza göre; ilginç bir şekilde birçok şirketin ve hizmet sağlayıcısının bu özelliğe sahip olmadığını görüyoruz. Oluşturduğumuz bazı anket sonuçlarına göre; işletmelerin %32si bu hizmetin satıcı-alıcı arasındaki vakit kaybı olarak değerlendirmekte. %21’i ise canlı sohbet olarak kullanılmasının maaş ve pozisyon yükü olduğunu belirtmekte. Kalan işletmelerin %47si ise bu servisi kullanmanın müşteri memnuniyeti açısından çok olumlu olduğunu ve bu seviyeyi yükselttiğini belirtiyor.

Canlı Sohbet Faydaları Nelerdir?

Geldik en can alıcı noktaya… Bu hizmet potansiyel müşteri ile konuşabilmekte. Bekle… Gerçek ve canlı bir insan, anonim olarak bu muhabbeti edebilmekte. Bunu belirtme sebebimiz karşınızda insan gibi konuşan ve anlamlı cevaplar verebilen bir servis botu olabilir. Burada detaylı bilgi alma, sipariş iadesi, teslimat süresi gibi bazı konularda bilgi alabilir ödeme hakkında bilgi verip işleminizi hızlandırmak için de kullanabilirsiniz.

Bunu anlamak için gayret göstermenize gerek yok. İletişime geçin ve bekleyin. Maalesef teknolojinin getirdiği son nokta olan dijital piyasada, botlar sizle gerçek bir birey gibi konuşmakta oldukça profesyonel. İnternetten alışveriş yapan kesimin yarısından fazlasının anlık iletişim kurma sebeplerinden biri de vakit kazanmak ve çalışırken hızlı alışveriş yapmak. Unutmamanız gereken en önemli nokta görüşmelerin kaydedilmesidir. Eğer alışverişinizde yanlış bir onay verirseniz geri dönüşü olmayacaktır. İşletmelerin, bir müşteriyi bile memnun etmesi onun sosyal reklam yapmasına ve işletmenin hizmetinden bahsetmesine olanak sağlayabilir. Biz de markalaşma ve güvenilirlik açısından bunun ekstra faydaları olduğunu söyleyebiliriz.

Bu servisler, işletmelere ciddi miktarda maddi tasarruf sağlamaktadır. Uygun maliyetli bir müşteri hizmeti kurmak oldukça zordur. Günün belli saatlerinde çağrı merkezi  çalışanları ve kiralanan ofisin maliyeti birçok işletmeyi bu alandan uzaklaştırmaya yetmektedir. Ancak evden çalışan bireyler bulmak zor değildir. Bu çalışanlar aynı anda birden çok işletme için çözüm üretebilmektedir. Ayrıca sektörünüzdeki rekabeti ivme halinde yükselterek lehinize çevirmekte faydası olacaktır. Çünkü bahsettiğimiz gibi günümüzde çok yaygın olarak kullanılmamaktadır. Neden canlı sohbet başlamıyorsunuz?

Canlı Sohbet

Deneyimlerimizden bahsetmişken, bu hizmeti potansiyel müşterileriniz veya kitleniz ile buluşturmanız, internet satışlarınızı arttırmakla kalmaz. Araştırmalar sonucunda Türkiye’de açıklanmış bir veriyi sizle paylaşmak istiyoruz. Satın alımdan sonra tüketicilerin yaklaşık %80’i bu hizmetten yararlanmak için katılım sağlıyor. Bu hizmeti 7-24 kullanıcılarınız için açık tutmanız, potansiyel satışlarınızı kaybetmemeniz anlamına geliyor. Tabii ki bu her işletme için mümkün olmasa da mesai saatlerinde açık olmanızı mutlaka tavsiye ediyoruz. Bu konuda bir diğer tavsiyemiz kesinlikle gerçek insan barındırmanız ve bot kullanmamanız. Çalışanınız tek bir kişi bile olsa bir insan adı ile müşteri karşılanmalıdır. Müşterilerinizle uzun vadeli dostluklar kurmalı ve oluşturduğunuz bu çevrim içi ağda bunu ilke edinmelisiniz. Eğer müşterilerinizi memnun ederseniz, rakiplerinizi tercih etme oranı çok düşüktür. Uzmanların paylaştığı verilere göre kalitesiz ve verimsiz geçen bir canlı destekten sonra müşterilerin %93’ünün bu işletme ile bağını koparmasına yetiyor. Müşterinizle ilgilendiğinizde, satışını yaptığınız ürünün arkasında durduğunuzu ve güvenilir olduğunuzu ona hissettireceksiniz. Bunun geri dönüşü işletmeniz için sadakat ve kazanç olacaktır.  1 sadık müşteri 5 yeni müşteriden her zaman daha iyidir. Her görüşmede harika olmalısınız ki geri dönüşler kaçınılmaz olsun. Sesli olarak konuşarak destek verdiğinizde ise sizin için geri dönüşler mükemmel olabilir.

IRC (Internet Relay Chat), teknoloji dünyamıza ilk sıralardan girmiş bir anlık iletişim servisi olmasına rağmen bugün bile sık kullanılmaktadır. Fakat biz burada kullanım amacı gibi daha bilimsel araştırmalara dayalı ve grafik eğrileri ile ifade etmeye çalışacağız.

Canlı Sohbet , kendi içinde kabaca ikiye ayrılır. Bireysel ve kurumsal kullanım olarak. Şaşırdığınızı duyar gibiyiz. Birçok işletmenin, aktif olarak kullandığı bu servis şöyle çalışmakta. Birbirine ticari, danışmanlık gibi sebeplerle bağlı işletmeler anlık olarak görüşme yapabilmekte hatta konferans odaları kurabilmektedir. Bunun en büyük örneklerini daha önce freenode, undernet gibi IRC Network server aracılığı ile deneyim edinme şansı bulduk. Başlıca sebeplerinden biri küresel piyasadaki ticaretin saat farkına olan engeli gelmekte. Türkiye-Çin, Türkiye-Amerika gibi saat farkının mesai saatlerine oranla fazla olduğu ülkelerde e-posta kullanımı çok sıkıcı bir duruma gelebiliyor. Bazen günler süren iletişim, işleri zorlaştırıyor ve aksatıyor. Skype biraz IRC dünyasını sallasa da henüz vazgeçilmiş bir servis olarak görünmüyor. İlerleyen zamanlarda Whatsapp hayatımıza girdi ve iş dünyasında sık kullanılmaya başlandı. Fakat whatsapp konferansı kurduğunuzda genellikle amacı dışına çıkılıyor ve canlı sohbet  için hatta iş stresinden uzaklaşma düşüncesi ile şakalaşmalara kadar gidebiliyor. Burada sık sık karşılaştığınız “arkadaşlar grubu amacı dışında kullanmayalım” gibi uyarılar artık bunaltmaya başladığında grubu sessize alıyorsunuz ve kullanım amacınız olan hızlı ve anlık iletişim etkisi ortadan kayboluyor.

Canlı Sohbet Siteleri

Bireysel olarak kullanımına değinmek istiyoruz biraz. Bu konuya yıllardır edindiğimiz tecrübe ve gözleme dayalı tespitler olarak bakabiliriz. Bir kesinlik söz konusu olmamakla birlikte farklı amaçlar doğrultusunda da kullanılabilir. Bazı kullanıcılar stres atıp yeni arkadaşlar bulmak amacı ile bazıları ise yeni insanlar ile muhabbet etmek için katılım sağlayıp boş vakitlerini değerlendirirler. Bir diğer kullanıcı profili ise uygunsuz konuşmalar için kullanmakta. Bundan rahatsız olan kullanıcılar olsa da bu profilli insanlar için ayrı ve dışarıdan girişe kapalı kanallar bulunan chat sitesi bulunmakta. Kullanıcılar, yabancı ve Türkiye anlık konuşma sitelerinde eğitim konularında da çok verimli vakitler geçirebilmekte. Bilimsel konular, düşünsel yöntemlere ihtiyaç duyulan felsefe ve psikolojiden tez yazımlarına kadar karşılıklı yardım ve donanımsal bilgi aktarılmaktadır. İnternet ortamının bu kirli bilgi paylaşımları arasından, doğru örnek çalışmalar ve faydalı makaleler de bulmak çok olası.  Bunun örneklerini daha çok uluslararası ticaret alanında görsek de yurt içinde de ciddi oranda kullanılmakta olan yasa dışı ürün ve madde satışları için maalesef diğer sosyal medya araçları Twitter, Facebook, Instagram gibi bu servisler de yaygın bir biçimde kullanılmakta. Fakat sosyal medyalardan daha güvenli olduğunu belirtmemizde fayda var. Sosyal medyada bulunmayan filtre yöntemleri, bu hizmet servislerinde spamfilter aracılığı ile filtre edilebilmekte ve birçok yasa dışı, uygunsuz içerik paylaşımı/dağıtımı engellenebilmektedir.

Artık gelinen son nokta olarak canlı sohbet siteleri de popülerlik kazanmaya başladı. Görüntülü konuşup arkadaş edinebileceğiniz, tanışma siteleri gün geçtikçe sayılarını arttırmakta. Ancak rekabetin üst düzeyde olması nedeni ile doğru yönetilen oluşumların çok az olduğu bilinmekte. Birçok uygulama veya topluluk sitesi reklam, üyelik gibi pazarlama yöntemleri üzerinden ciddi meblağlar kazanmakta fakat kullanıcılarını memnun etmemekte. En iyi sohbet sitesi için ciddi bir araştırma yapmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Önümüzdeki süreçte bu konuda yararlı ve bilgilendirici bir makale paylaşacağımıza şüpheniz olmasın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Radyo'yu Aç, Keyfini Çıkart